Neva Konutları

BU YALI 20 MİLYON TL’YE SATIŞA ÇIKTI

🕔24 Şubat 2017, Cuma

İstanbul’da 1917 yılında inşa edilen ve Erdal İnönü’nün müze olmasını istediği yalı 28 Şubat tarihinde ihale yoluyla satışa çıkıyor. Yalı için 20 milyon TL fiyat biçildi.

BU YALI 20 MİLYON TL’YE SATIŞA ÇIKTI

İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri’nde yer alan yalı inşasından bir asır sonra ihale ile satışa çıkartılıyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında Balkan, Çanakkale, Sakarya ve Büyük Taarruz savaşlarına katılan Mümtaz Aktay Paşa’nın satın aldığı yalı son olarak 1972 yılında sahibi olan siyasetçi Erdal İnönü tarafından yeniden yaptırılmıştı. İnönü, kendisinden sonra bu yalınının müze olmasını istemişti.

İhale öncesinde 20 milyon lira fiyat biçilen yalının taban oturma alanı 153 metrekare. Kullanılan alanlar ise 634 metrekareden oluşuyor. 4 salonu bulunan yalıda 6 oda ile 7 banyosu, tuvalet ve asansörü var.

Denize sıfır olması nedeniyle boğazköprüyü süsleyen yalılar arasında yer alan bina, tam olarak Anadoluhisarı Kalesi ile Boğaziçi arasında bulunuyor. Yalı, 28 Şubat günü Beykoz Adliyesi Beykoz İcra Müdürlüğü Kalemince yapılacak ihale ile satılacak.

Yalının satışa çıkmasının nedeni ise, anlaşmazlık. Sevinç İnönü’nün armatör kardeşi olan Hasan Selim Sohtori’nin kendi şirketleri için gemi almak amacıyla Emlakbank’tan çekmiş oldukları 13 milyon 390 bin ve 1 milyon 950 bin dolarlık kredi. Hasan Sohtorik ile birlikte kefil olmasından dolayı ödenmeyen bu borç gündeme gelmişti.

Bu borçla ilgili olarak uygulanan yüzde 180 faiz nedeniyle ana borç miktarı olan 2 milyon 875 bin TL, 26.4 milyon TL’ye çıkmıştı. 

YORUMLAR

ÜYE GİRİŞİ

Lora Mobilya

SON EKLENEN FİRMALAR

KAYSERİ NÖBETÇİ ECZANELER