Neva Konutları

KIŞ AYLARINDA D VİTAMİNİNE DİKKAT!

🕔3 Ocak 2018, Çarşamba

Diğer vitaminlere nazaran besinlerde çok az bulunan D vitamini, genel olarak güneş ışığı sayesinde vücudumuzda oluşmaktadır.

 KIŞ AYLARINDA D VİTAMİNİNE DİKKAT!

Diğer vitaminlere nazaran besinlerde çok az bulunan D vitamini, genel olarak güneş ışığı sayesinde vücudumuzda oluşmaktadır. Özellikle kış aylarında yeterince güneş alamayan bünyelerde D vitamini eksikliği gözlenmekte ve insanlarda yorgunluk ve tüm vücut ağrısı gibi şikayetler oluşmaktadır.

Konuyla ilgili kamuoyuna bilgi veren Prof. Dr. Şükrü Serter; özellikle çocuklar, kadınlar ve yaşlıların daha hassas olduğunu, haftada 4-5 gün yaklaşık yarım saat gün ışığına maruz kalmanın çok iyi geleceğini ifade etti. Yaz aylarında böyle bir eksikliğin fazla görülmediğini ifade eden Serter, kış aylarında havanın soğuk olması dolayısıyla dışarıya fazla çıkılmadığını bunun sonucu olarak da D vitamini eksikliği görüldüğünü dile getirdi.

Güneşe çıkmayan ve bebek emziren annelere de dikkat çeken Prof. Dr. Şükrü Serter,  “Anne sütünde bulunan D vitamini oranı annenin D vitamini seviyesine bağlı olarak değişir. Anne sütünde yer alan D vitamini bebeğin D vitamini ihtiyacını tam anlamı ile karşılayamaz. Bu nedenle bebeklerin de belli aralıklarda güneşe çıkarılması gerekir.” dedi.

 

 

YORUMLAR

ÜYE GİRİŞİ

Lora Mobilya

SON EKLENEN FİRMALAR

KAYSERİ NÖBETÇİ ECZANELER