• info@kayserisektor.com.tr

HABER DETAYI

12 Ekim 2018 11:03

Dev Gemi için Havuz

Türkiye’nin ağır sanayi kuruluşlarından İÇDAŞ AŞ’nin Çanakkale’nin Biga ilçesinde bulunan fabrika tesisinde uçak gemisi üretebilmek için 50 milyon dolarlık bir yatırımla giriş yaptığı 370 metre boyunda ve 70 metre genişliğindeki kuru havuz inşaatının yüzde 40’ı tamamlandı. Türkiye savunma sanayinin atağı üzerine 50 milyon dolarlık yatırım planıyla başlana proje kapsamında büyük kuru havuzun inşaatı geçen sene başladı. İÇDAŞ’ın Çanakkale’de bulunan Değirmencik çelik ve enerji üretim tesisleri ile tersanesinin yer aldığı kampüste yapımına başlanan “Yerli ve Milli Uçak Gemisi Yapım Havuzu“, 370 metrelik boyu ve 70 metrelik genişliğiyle tamamlandığında Türkiye’nin en büyük gemi inşa alanı unvanına sahip olacak. Yüzde 40 rakamla fiziki gerçekleşmenin sağlandığı çalışmaların gelecek senenin sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Yerli ve Milli Ucak Gemisi Yapim Havuzu

İÇDAŞ firmasının Yatırım Direktörü İsmail Yaman, Biga ilçesine bağlı Aksaz köyünün kıyısında bulunan tesislerde başlatılan “Yerli ve Milli Uçak Gemisi Yapım Havuzu”nda yapılacak yatırımın hız kesmeden devam edeceğini söyledi. Türkiye’deki uçak gemisinin yapımı için hazırlanan sunumda devam eden inşaat faaliyetlerinde 24 saat aralıksız yaklaşık olarak bine yakın işçinin çalıştığını söyleyen Yaman, milli savunma sanayisine en büyük destek olarak emsal teşkil edecek tesiste bulunan şantiyedeki en modern beton ve demir teknolojisinden yararlanıldığını anlattı. Yaman, denizin içinde de inşaatı devam eden kuru havuzun, İÇDAŞ’ın kendine ait öz kaynakları ve teknik imkanlarla yapıldığını vurgulayarak, “Maliyeti tam olarak 50 milyon dolar olan ve önümüzdeki sene tamamlanması planlanan tesiste, uçak gemisi inşaatı ile yeni istihdam olanağı ortaya çıkararak yaklaşık bin kişi için iş imkanı sağlanmasını bekliyoruz.” dedi.

“Sıkıntıları Çalışarak Çözeceğiz”

İnşaat’daki çalışmaların 24 saat esasında devam ettiğini anlatan Yaman,”Genel Müdürümüz Sayın Bülend Engin’in talimatlarıyla başladığımız şu anda bin çalışanla sürüyor. Sahada bu çağın en gelişmiş teknik ekipmanları ve teknolojilerini kullanarak yüksek mühendislik uygulamaları gerçekleştirmekte. Ülkemizin ne yazık ki ekonomik sıkıntılarla zorluk yaşadığı bugünlerde, Bülend Bey bize sıkıntıları çalışarak üreterek aşacağız, başka yolu yok, bu yatırımlarla tam gaz devam edileceği talimatını verdi. Bizler 7 gün 24 saat durmaksızın sahada çalışıyoruz. Bu projede görev almaktan dolayı gayet gururluyuz. Havuzun inşaat çalışmaların tamamlandığı, uçak gemisi çalışmalarına başlandığı günü görmeyi sabırsızlıkla beklemekteyiz.” diye konuştu.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.